Wiek przedszkolny to dobry czas, aby Twoje dziecko zaczęło się uczyć gry na instrumencie. Systematyczne obcowanie z muzyką w tym okresie ma największy wpływ na rozwój mózgu, osobowość i zdolności motoryczne. Dlaczego już od najmłodszych lat warto uczyć malucha gry na instrumentach? Co zyska uczęszczając na zajęcia muzyczne dla dzieci?
Zajęcia grupowe – śpiew w zespole wokalnym, gra w orkiestrze czy nauka baletu – rozwijają kompetencje społeczne. Taka „współpraca” uczy dzieci pracy w grupie i wzajemnego wsparcia, pomaga w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. Kształtuje dojrzałość i moralność, np. poprzez umiejętność akceptacji.
Muzyka ma także działanie pedagogiczne i wpływa na sferę poznawczą. Nauka gry na instrumentach aktywizuje obie półkule mózgu, co przyczynia się do poprawy pamięci, zdolności uczenia się, zwiększa uwagę u dzieci. Muzyka w połączeniu z ruchem, np. klaskaniem czy marszem, pobudza do myślenia i ułatwia maluchom zapamiętywanie nowych informacji.
Poprzez śpiewanie piosenek maluchy z łatwością uczą się nowych słów i brzmienia języka. Kształcenie muzyczne sprawia, że dzieci szybciej zaczynają mówić, czytać i pisać, a nauka języków obcych przychodzi im bez trudu.
Muzyka uczy nieskomplikowanych operacji myślowych, w tym analizy, porównań czy syntez. Badania potwierdzają, że dzieci, które systematycznie ćwiczą grę, osiągają lepsze rezultaty w nauce przedmiotów ścisłych.
Obcowanie z muzyką kształtuje wrażenia i upodobania estetyczne. Pobudza to wrażliwość dziecka, wzbogaca także jego wyobraźnię, rozwija zdolność empatii.
Nie bez powodu mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Aktywny kontakt z muzyką, nawet poprzez proste zabawy polegające na rytmicznym potrząsaniu grzechotką, eliminuje zachowania agresywne. Dzieci, które uczą się gry na instrumentach są ponadto bardziej opanowane i rzadziej się kłócą. 😉
Umuzykalnianie ma także wpływ terapeutyczny – zaspokaja potrzebę aktywności, odpręża i redukuje stres. Poprzez uczestnictwo w zajęciach muzycznych dzieci oswajają się z wystąpieniami publicznymi i lepiej radzą sobie z tremą.
Nauka gry na instrumentach, np. na keyboardzie, wymaga wykonywania kilku czynności na raz. Dzięki niej dzieci uczą się podstawowych umiejętności koordynacji ręka-oko, prawa-lewa-ręka. W ten sposób ćwiczą także podzielność uwagi. Szczególne znaczenie w rozwoju motoryki dziecka mają zajęcia z rytmiki.
Z każdą kolejną próbą ćwiczony utwór zaczyna brzmieć coraz lepiej i lepiej. Widząc, że praca przynosi satysfakcjonujące efekty, maluch czuje większą motywację do regularnych treningów muzycznych i uczy się dyscypliny.
Wartą uwagi i wręcz nie do przecenienia zaletą zajęć muzycznych w naszej szkole jest możliwość rozwijania więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Większość z nich realizowana jest wspólnie z dorosłymi. Miła atmosfera na zajęciach sprzyja doskonaleniu oraz budowaniu właściwych relacji pomiędzy dziećmi i rodzicami, opiekunami lub babcią i dziadkiem.
Jak widzisz aktywny udział w zajęciach muzycznych ma wiele zalet. Systematyczne obcowanie z muzyką kształtuje charakter dziecka i ma wszechstronny wpływ na wszystkie obszary jego rozwoju, a w szczególności emocjonalny, intelektualny i społeczny.
Pomiędzy 3 a 4 rokiem życia wrażliwość słuchowa u dzieci wzrasta, a najszybszy rozwój maluchów przypada około 6-7 roku życia. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz zajęcia muzyczne opracowane z myślą o dzieciach w różnym wieku.
Zapisz swoje dziecko na bezpłatną lekcję próbną. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej: +48 603 124 661.