Już od najmłodszych lat warto zadbać o umuzykalnianie malucha. Obcowanie z muzyką ma korzystny oraz długotrwały wpływ na psychikę dzieci, ich zdolności poznawcze, pamięć i koncentrację czy kształtowanie wyobraźni. To także źródło radości i aktywności, pozwalające wyrazić swoją ekspresję. Jakie inne korzyści dają zajęcia muzyczno-ruchowe dla niemowląt? I dlaczego umuzykalnianie jest takie ważne?
Badania wykazują, że już w 4 miesiącu ciąży płód reaguje na różnego rodzaju dźwięki i wibracje. Pierwsze co słyszy, to bicie serca mamy oraz pulsowanie krążącej krwi. To właśnie te dźwięki staną się podstawą w poszukiwaniu przez dziecko rytmu w muzyce, będą także miały kluczowe znaczenie w rozwijaniu zdolności językowych.
Najbardziej dynamiczny rozwój dziecka przypada na okres do około 6 roku życia, stąd potencjał zajęć muzycznych dla niemowląt jest ogromny. Już od momentu narodzin maluchy wykazują duże zainteresowanie muzyką i szukają w swoim otoczeniu możliwości wytwarzania dźwięków. Stanowi to ich naturalną potrzebę, tak samo jak ruch czy zabawa.
Nawet codzienne słuchanie muzyki przez kilka minut ma dobroczynny wpływ na poprawę pamięci i poczucia rytmu u najmłodszych. Nie oznacza to jednak, że samo odtwarzanie kompozycji Mozarta dziecku przed snem wystarczy, aby osiągnąć spektakularne efekty. Jak podkreśla dr Irena Burczyk: “w rozwoju dzieci szczególna rola przypada spontanicznej zabawie łączonej często z rytmicznym ruchem i śpiewem”1.
Dlatego umuzykalnianie w okresie niemowlęcym polega przede wszystkim na dostarczaniu najmłodszym radości wynikającej z odkrywania i obcowania z muzyką. Należy więc zadbać o to, aby doświadczenia małego melomana były wesołe, liczne oraz zróżnicowane. By zapewnić mu wszechstronną stymulację rozwoju, warto wybrać się z maluchem na zajęcia muzyczno-ruchowe dla niemowląt, które są prowadzone pod okiem specjalisty i z udziałem rodziców.
Na tego typu zajęciach dzięki odpowiednio dobranym zabawom, dziecko kształtuje swoją uwagę, rozwija zdolności motoryczne i komunikacyjne, ćwiczy pamięć. Wspólne śpiewanie i słuchanie muzyki w grupie pomaga także w budowaniu więzi pomiędzy maluchem a rodzicem oraz z innymi dziećmi. Na tym jednak nie koniec…
Subskrybuj New Art na Youtube, aby nic Cię nie ominęło. Kliknij w LINK.
Istnieje wiele publikacji naukowych opisujących korzystny wpływ muzyki na rozwój dzieci, ale nie trzeba szukać daleko, żeby znaleźć potwierdzenie tych badań w rzeczywistości. Bardzo często słyszymy od rodziców, którzy uczęszczają ze swoimi dziećmi na nasze zajęcia muzyczno-ruchowe, że dzięki nim, a także dzięki ćwiczeniom wykonywanym w domowym zaciszu, ich pociechy rozwijają się o wiele szybciej, są też bardziej pogodne i otwarte na kontakt z innymi ludźmi. Natomiast dla rodziców zajęcia są okazją do tego, aby porozmawiać z innymi rodzicami, poobserwować ich dzieci, zobaczyć różnice w rozwoju, wymienić się doświadczeniami i poradami.
Dlatego serdecznie zapraszamy na zajęcia dla niemowląt w naszej szkole muzycznej. Przyjdź i przekonaj się że warto, tym bardziej że pierwsze zajęcia są bezpłatne – nic na tym nie tracisz.
1-2 I. Burczyk, „Muzyka w aspekcie rozwoju muzycznego dziecka”, wyd. Wydawnictwo Naukowe Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej